NIO a Německo: co zatím víme (aktualizováno)
Čínský výrobce elektromobilů NIO má v Q4 tohoto roku, konkrétně v průběhu září vstoupit na německý trh. V tomto článku si shrneme, co zatím již víme.
NIO má naplánovanou expanzi pro tento rok do Německa, Dánska, Švédska a Nizozemska. a právě Německo má být první zemí, kam s NIO v roce 2022 podívá. Značka aktuálně působí jen v Norsku a to od roku 2021 s modelem ES8.
Společnost vstoupí na německý trh s modelem ET7, což je luxusní sedan a postupem času budou přibývat další modely, pravděpodobně NIO ES8, které se aktuálně jako jediné nabízí v Norsku, jak píšeme výše. Dne 11. srpna se na Twitter účtu @_mm85 objevilo zajímavé video, které ukazuje čekající ET7 na převoz nákladní lodí do Evropy. Tyto elektromobily budou určené pravděpodobně pro německý trh, není ale také vyloučeno, že vozy uvidíme i na jiných trzích.
$NIO ET7 on their way to Europe pic.twitter.com/c9hoUgbwim
— Marcel Münch (@_mm85) August 11, 2022
Už několikrát bylo v Německu spatřeno testovací ET7 a dokonce se před pár dny objevilo i v Praze při nabíjení. O pár dní později bylo to samé vozidlo se stejnou SPZ spatřeno v Berlíně. Testovací vůz snímá cesty a pomáhá tak NAD (NIO Autonomous Driving) v orientaci. Čím více dat společnost má, tím více bude autonomní řízení spolehlivější.
Továrna v Maďarsku
Společnost NIO uzavřela s Maďarskou vládou dohodu o výstavbě nové továrny, která má vyrábět stanice pro rychlou výměnu baterie právě pro Evropu. S expanzí značky totiž nestačí jen nabízet různé modely elektromobilů. Je nutné také postavit infrastrukturu, kterou pro NIO tvoří právě tyto stanice Power Swap a nabíječky. Pro NIO je levnější stanice vyrábět v Maďarsku, než je složitě dovážet z Číny a a až na místě je montovat. Náklady na výstavbu jedné stanice jsou dle oficiálních informací kolem 500 000 amerických dolarů, tj. asi 11,5 milionů korun.
Stanice pro výměnu baterie budou nejprve umístěny na hlavních tazích, tj. primárně okolí Mnichova a v budoucnu je také v plánu trasa Mnichov – Lago di Garda v Itálii.